Näitus

Algusaeg:

P, 18.06.2023

Lõpuaeg:

E, 31.07.2023

Toimumiskoht:

Korraldaja:

Pilet:

Tasuta

AJAPAIK KOHTUMINE MEREL

Näitus koos silmast silma nägemata hingesugulasega

AARNE VILJASAAR sündinud 1952 Loksal

NIKOLAI VEKŠIN sündinud Haapsalus 1887, surnud 1951 Norilski vangilaagris

ME VÕIME TUNDIDE VIISI AINITI VAADATA MERD VÕI SAATA SILMADEGA LÕPMATULT LÄÄNDE JA LÄÄNEST ITTA RÄNDAVAID PILVI. ME EI OSKA ENDILE SELETADA SEDA ERILIST MAAGILIST TUNNET, MIDA SÜNNITAB MEIS IGA MINUTIGA KAUGENEV JA VÄHENEV PURI, MIS LÕPUKS HOOPISKI KAOB SÄÄL, KUS MERI JA TAEVAS KOKKU SULAVAD, SÜNNITADES HORISONDI-, NING SELLE TAHA JÄÄB MAAILM, MIDA ME EI NÄE, AGA KUHU JUST ON SISENENUD PURJEKAS, MIDA ME OMA OSASAAVAL PILGUL SAATSIME.

Ülo Tuulik

Aarne Viljasaar on sündinud 1952 mereäärses Loksa linnas, õppinud fotograafiat Tallinna Sidekoolis, mille lõpetas 1974, töötanud välifotograafina ja 16 aastat fotograaf-operaatorina Tallinna Pedagoogilse Ülikooli juures tegutsenud Spordiuuringute Laboris. On teinud koostööd erinevate ajalehtede ja kirjastustega, illustreerinud raamatuid, postkaarte, stuudiote ja kohvikute interjööre. Oma pikaajalise karjääri jooksul on ta pildistanud nii 300 m sügavusel maa all põlevkivikaevanduses kui ka 8000 m kõrgusel Ussuuri mägede kohal. Spordifotograafina on Aarne teinud tööd Moskva Olümpiamängudel 1980.a. ja Jaapanis Nagano Taliolümpiamängudel 1998.a. Tema fotosid on erakogudes Inglismaal, Austraalias, Ameerikas, Saksamaal, Poolas, Horvaatias, Eestis, Soomes (kingitud president Tarja Halonenile).

Näitusel eksponeeritavad pildid on tehtud ajavahemikul 1999- 2004 erinevatel purjespordi võistlustel.

Uurinud Meremuuseumis vanu arhiive, jõudis Aarne Nikolai Vekšini 9×12 plaatkaameraga, ajavahemikul 1900-1940 üles võetud negatiivideni, kes oma arvukatel merereisidel on teinud ülesvõtteid purjekatest. Imetlusväärne on tolleaegseid tehnilisi võimalusi silmas pidades fotode hea kvaliteet ja oskuslik kaadrivalik meretingimustes. Näitusel on eksponeeritud ka need Nikolai Vekšini negatiividest tehtud pildid, mis üle elanud väikese uputuse.

Aarne Viljasaar: „Kolisin 25 aastat tagasi vee äärest Sakku ja nüüd avastan, et vesi tuleb mulle järele. Hoogsalt rajatakse ümbruskonda nn veespordi staadione, Rail Balticu saame pealekauba. Staadioni kaldaid vaja natuke veel kohendada ja kõik saavad siin vee peal teha oma esimesed triibud-tiirud (optimisti alg õpe, sõudmine, surfamine, purjetamine…..)  ja siis ükskord üle Atlandi

AJAPAIK merel aastatel 1900 kuni 2004

Pildid illustreerimaks Saku Vallaraamatukogu koostatud näitust mereteemalistest raamatutest.

 

HEAD NAUTIMIST